يكشنبه, 15 دسامبر 2019
به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.


  چاپ        ارسال به دوست

دانشجویان غیر اروپایی در سوئد دوبرابر هزینهِ‌ی عادی شهریه می‌پردازند

شهریه دانشجویان خارجی بسیار بیشتر از هزینه ی آموزش است

دانشجویان سوئدی البته شخصا هزینه‌ای نمی‌پردازند و این دولت سوئد است که هزینه‌ی آموزش آنها را تامین می‌کند. اما مقدار این هزینه تقریبا نصف مبلغ پرداختی دانشجوی خارجی به عنوان شهریه است.

برای نمونه ، لینلو گوئو، که یک دانشجوی چینی در سوئد است و به تحصیل در رشته‌ی پداگوژی مشغول است، ، برای تحصیل در دانشگاه استکهلم سالانه ۹۰۰۰۰ کرون شهریه می‌پردازد و این در حالی است که هزینه‌ی آموزش او برای دانشگاه یعنی بواقع دولت سوئد، ۴۵۰۰۰ برآورد می‌شود.

این دانشجوی پداگوژی در دانشگاه استکهلم در این زمینه می‌گوید که واقعا باورکردنی نیست. خیلی ناعادلانه است و من فکر نمی‌کردم که تفاوت این قدر زیاد باشد.

بررسی اکوت نشان می‌دهد که دانشگاه استکهلم در این زمینه استثنا نیست بلکه شهریه‌ی پرداختی دانشجویان غیراروپایی در دیگر دانشگاه‌ها نیز بیشتر است و بنا بر گزارش اکوت مقدار اضافی میان ۲۰ هزار کرون و۶۰ هزار کرون برآورد می‌شود.

برآورد دیگری نشان می دهد که میانگین هزینه‌ تحصیلی سالانه برای هر داشجوی سوئدی یا اروپایی در سوئد، ۷۶۰۰۰ کرون است در صورتی‌که این هزینه برای دانشجوی غیر اروپایی ۱۲۲۰۰۰ کرون است.

گزارش اکوت نشانگر این است که با وجود اینکه دانشجویان غیر اروپایی از ۵ سال پیش به این سو مجبور به پرداخت شهریه بوده‌اند، هیچگونه بررسی در این زمینه یعنی در مورد برآورد هزینه‌ی آنها به عمل نیامده است.

مطابق گزارش اداره امور دانشگاه‌ها، سال گذشته، دانشجویان غیر اروپایی جمعا حدود نیم میلیارد کرون شهریه به دانشگاه‌های سوئد پرداخته‌اند.

یرکر دانه، رئیس مدیریت اموردانشجویی دانشگاه استکهلم در مورد دریافت شهریه به مقدار دوبرابر هزینه‌ی برآورد شده‌ی آموزش می گوید که دانشگاه نباید سودی از این شهریه‌ها به دست آورد بلکه هدف این است که به این دانشجویان آموزشی شایسته داده شود و هزینه‌ی آموزش آنها نیز با گرفتن شهریه کاملا تامین شود.

یرکر دانه ادامه می‌دهد که هزینه‌ی این دانشجویان ناشی از هزینه‌ی اداری و بازاریابی دانشگاه است . او در پاسخ به این پرسش که چرا هزینه‌ی اداری و بازاریابی برای این دانشجویان این همه بیشتر از این هزینه‌ها برای داشجویان سوئدی یا اروپایی است می‌گوید که خوب این یک محاسبه‌ی دقیق نیست بلکه یک برآورد تقریبی است.

به هرحال دانشجویی مانند لینلو گوئو در پی اطلاع یابی از تفاوت میان شهریه و هزینه‌ی آموزش می گوید که احساس می‌کند او را فریب داده اند و ادامه می دهد که وقتیکه به پولی که پدر و مادرش برای این آموزش او پرداخت می‌کنند، فکر می‌کند، دچار شرم می‌شود، شدیدا احساس استرس دارد و از خود می‌پرسد چکار کند که تحصیل او ارزش این همه هزینه را داشته باشد.


١٧:٥٥ - سه شنبه ٢٢ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٤٢    /    تعداد نمایش : ١١٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج