يكشنبه, 15 دسامبر 2019
به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.


  چاپ        ارسال به دوست

بلا تکلیفی دانشجویان اخراجی در نروژ
دانشجویان ایرانی، اخراجی در نروز

نتایج درخواست تجدیدنظر دانشجویان ایرانی اخراج شده در نروژ

تلاش دانشجویان ایرانی برای تغییر رأی مقامات مهاجرت ادامه دارد؟؟
به گذارش جهان تحصیل، اداره مهاجرت نروژ نتیجه درخواست تجدید نظر بعضی دانشجویان ایرانی اخراج شده در این کشور را اعلام کرده است: سه دانشجو قبول و سه دانشجو رد شده اند و مابقی هنوز بلاتکلیف هستند.
این دانشجویان رشته های فنی و مهندسی به گفته مقام های پلیس امنیت و مهاجرت نروژ به دلیل احتمال ارتباط با برنامه هسته ای ایران و انتقال تکنولوژیهای حساس به این کشور از ادامه تحصیل و زندگی در این کشور منع شده بودند. این تصمیم شامل حال دست کم ده دانشجوی دکترا و کارشناسی ارشد می شد.
سه ماه از فشارهای دولت نروژ بر دانشجویان ایرانی این کشور گذشته و کمپین مبارزه دانشجویان همچنان داغ است.
دانشجویان ایرانی که از ابتدا اتهام های دولت نروژ را رد کرده اند، چهارشنبه گذشته توماری با ۱۲ هزار امضا را به دفتر نخست وزیری و پارلمان نروژ تحویل دادند.
چهره های علمی و دانشگاهی زیادی از جمله نوام چامسکی و حمید دباشی این تومار را امضا کرده اند.
حمیده کفاش، دانشجوی دانشگاه ان تی ان یو، از جمله رد شدگان است.
او که حدو ده ماه پیش برای شروع دوره دکترای مواد راهی نروژ شد، حالا دستور ترک خاک این کشور را دریافت کرده است.
حمیده و دو دانشجوی دیگر حالا وکیل گرفته اند تا پرونده را به دادگاه ببرند. او می گوید: "وقتی جواب درخواست تجدید نظر به دستم رسید شوکه شدم. اداره مهاجرت نروژ بدون هیچ توضیحی درخواست را رد کرده بود و فقط گفته بود که ما از نامه اعتراض شما اطلاعات جدیدی به دست نیاوردیم پس تصمیم را پس نمی گیریم و می فرستیم برای یک نهاد دیگر که در این باره تحقیق کند. ولی مشکل این جاست که این کار حدود هفت ماه طول می کشد و ما باید در این مدت بیکار و بلاتکلیف بمانیم."
چیزی که تعجب دانشجویان و استادانشان را در دانشگاه تونهایم نروژ برانگیخته این است که نامه تجدید نظر برای همه دانشجویان نامه ای مشابه بوده است که مقام های دانشگاه برای جلوگیری از اخراج دانشجویان ایرانی به اداره مهاجرت فرستاده بودند.
خانم کفاش می گوید: "جالب این است که حتی پروژه های من و یکی از دانشجوهای دیگر در دانشکده مواد روی یک موضوع مشابه بوده که هر دو محیط زیستی بوده ولی من را رد کردند و او را قبول کردند. حتی نامه های تجدید نظرمان هم یکی بوده."
بابک، یکی از سه دانشجوی ایرانی است که بخت یارش بوده.
ورق برای این دانشجوی دکترای مواد دانشگاه ان تی ان یو، برگشته است.
بعد از هفته ها بیکاری و دلواپسی، او به زودی در دانشگاه مشغول می شود و برای دریافت اجازه اقامت سه ساله اقدام می کند.
با این همه بابک به تصمیم اداره مهاجرت در رد دانشجویان دیگر معترض است: "قبل از این که نامه من بیاید اول حمیده خبر را گرفت. من خیلی شاکی شدم و فکر می کردم من هم رد می شوم. روز بعد که دیدم قبول شدیم باز شوکه شدم. واقعا انتظار نداشتیم این طور بشود. بخصوص که من روی پروژه تولید آلومینیوم و کاهش گازهای مضر دی اکسید کربن کار می کنم که محیط زیستی است. درست مثل پروژه حمیده. منتهی پروژه او روی فرومنگنز است."
فشار نروژ بر دانشجویان ایرانی از ماهها پیش شروع شده است.
این فشارها البته به اخراج دانشجویان تحصیلات تکمیلی محدود نمی شود.
پلیس امنیت نروژ از سال ۲۰۱۲ میلادی ویزای دهها متقاضی ایرانی تحصیل در این کشور را رد کرده است.
مقام های پلیس امنیت نروژ می گویند که با توجه به افزایش تقاضای تحصیل از طرف ایرانیان، از اداره مهاجرت خواسته اند تا در راستای اجرای تحریم های غرب و سازمان ملل به آنها ویزا ندهد.
خیلی از استادان و مقام های دانشگاهی نروژ از برخوردهای اخیر دولت با دانشجویان ایرانی ابراز نگرانی کرده اند و آن را بی اساس می خوانند.
منتقدان می گویند که این برخوردها به بنیه علمی دانشگاههای نروژ لطمه زده و باعث از دست رفتن سرمایه های علمی می شود.
به نظر می رسد که نروژ، این کشور کوچک اسکاندیناوی که در سالهای اخیر کعبه آمال خیلی از دانشجویان ایرانی بوده، اکنون درهایش را به روی دانشجویان ایرانی بسته است.


١٤:٤٧ - پنج شنبه ٦ شهريور ١٣٩٣    /    شماره : ٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج