جمعه, 29 مه 2020
به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.


  چاپ        ارسال به دوست

برخورد سوئد و نروژ

تفاوت آشکار در برخورد سوئد و نروژ با دانشجویان ایرانی

دلیل این محرومیت، تحریم‌ علیه برنامه‌ی هسته‌ای ایران اعلام شده است. نروژ با استناد به این تحریم‌ها، تمامی رشته‌های فنی در سطح عالی را بر روی دانشجویان ایرانی بسته است این درحالی‌ست که سوئد چنین برداشتی از تحریم‌ها ندارد. مهتاب امامی که با خانواده خود در نروژ زندگی می‌کند، قصد داشت که در رشته مهندسی برق تحصیل کند، اما درخواست او به دلیل ایرانی بودنش رد شد.
در نامه‌ای که مهتاب به آن اشاره می‌کند و بدست ما هم رسیده، دانشگاه بوسکه‌رود نروژ نوشته است که :

-تمامی رشته‌های مهندسی و فنی در دانشگاه ما به دلیل تحریم‌های علیه ایران و کره‌شمالی، برروی شهروندان ایرانی بسته است.

آنچه مقامات نروژی بر آن تاکید می‌کنند، دستورالعملی‌ست از سوی اتحادیه اروپا که در آن آمده است که کشورهای عضو باید در انتقال دانش و فن‌آوری هسته‌ای به ایران و کره‌شمالی حساس باشند. این دستورالعمل تازه نیست و مربوط به سال ٢٠٠٧ است و نروژ هم عضو اتحادیه اروپا نیست .به نظر می‌رسد که دولت جدید و دست‌راستی این کشور، تفسیری بسیار سخت‌گیرانه از این دستورالعمل انجام داده و تمامی رشته‌های تحصیلی فنی در سطح عالی را مشمول این تحریم‌ها کرده است. دربین دانشجویان محروم شده، هستند کسانی که رشته‌های فیزیک، شیمی، مهندسی برق یا متارلورژی را می‌خواندند. چندین نفر از درس خود را شروع کرده‌بودند اما از ادامه‌ی تحصیلات بازمانده‌اند.

دانشگاه فنی ان تی ان او در تروندهیم، بیشترین جواب منفی را برای دانشجویان ایرانی صادر کرده است. هیلده اسکیه مدیر بخش بین‌الملل این دانشگاه به ما گفت که این دستور از بالا آمده و آنها هیچ نقشی در محروم کردن دانشجویان ایرانی نداشته‌اند.

او اضافه کرد که دانشگاه آنها مایل به گرفتن دانشجو از تمام دنیاست اما اداره‌ی مهاجرت نروژ و وزارت خارجه، ویزای این دانشجویان را باطل کرده و از دست آنها نیز کاری بر نمی‌آید.

شرایط در سوئد چگونه است؟ سوئد نیز برای پذیرش دانشجویان ایرانی محدودیت‌هایی دارد اما این محدودیت تنها شاما یک رشته‌ی تحصیلی می‌شود. لوتا ریدبری مسئول بخش پذیرش دانشگاه فنی چالمرز در یوتبوری می‌گوید:

-ما تنها یک محدودیت داریم و آن هم رشته‌ی مهندسی هسته‌ای است که از متقاضیان می‌پرسیم که چه ملیتی دارند و دلیل آن هم دستورالعمل اتحادیه اروپاست. او در جواب سوال من که می‌پرسم آیا این تنها رشته‌ای‌ست که برروی دانشجویان ایرانی بسته‌ است؟ می‌گوید که همینطور است.

اعتراض‌ها به رفتار دولت نروژ با دانشجویان ایرانی بسیار گسترده بوده است. یک گروه در فیس بوک که برای حمایت از این دانشجویان ایجاد شده در ظرف مدت کوتاهی بیش از دوهزار عضو گرفته است و نزدیک به هزارو پانصد نفر هم تاکنون طومار اعتراضی به دولت نروژ را امضا کرده‌اند. صدای اعتراض این دانشجویان به پارلمان نروژ هم رسیده و حزب چپ این کشور در نظر دارد که آنچه آنها تبعیض آشکار ملیتی می‌خوانند را به پارلمان بکشاند. این دانشجویان همگی، جزو نوابغ و مغزهای ایران هستند که طبق گزارش سازمان امنستی بین‌المللی در درون کشور ایران هم بسیار مورد تبعیض قرار می‌گیرند. مهتاب امامی یکی از این دانشجویان است که برای من تعریف می‌کند که او هیچ ارتباطی با ایران ندارد و در نروژ زندگی می‌کند. او قصد داشت که از تحصیلات خود در بازار کار نروژ استفاده کند.


٠٢:٣٦ - يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٣    /    شماره : ٣٨    /    تعداد نمایش : ٢١٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج