جمعه, 29 مه 2020
به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.


  چاپ        ارسال به دوست

نژادپرستی در مدارس سوئد

نژادپرستی در مدارس سوئد، گسترده‌تر از حد انتظار است!

در چندکیلومتری شمال شهر لودویکا،مدرسه‌ی فاطمه ١٦ ساله قرار دارد، خاطره او از این مدرسه اصلا شیرین نیست. او تعریف می‌کند که به خاطررنگ تیره‌ی پوستش، هرروزه مورد حملات لفظی هم‌کلاسی‌هایش قرار می‌گرفته، کلاماتی ماننده سیاه سوخته، کله سیاه و ترک بسیار در این مدرسه رایج بوده است.

-او می‌گوید که این کلمات را هرروزه می‌شنیدیم تا به آنها عادت کردیم، عادت کردم که بشنوم که من سوئدی نیستم و با بقیه فرق دارم، رنگ پوستم و دینم از دیگران متفاوت است.

علیرغم تعداد بالای شکایات از تبعیض و نژادپرستی در مدارس، تعداد شکایاتی که رسیدگی می‌شوند بسیار کم است. کارل لینده از دفتر ناظرعالی دولت در امور تبعیض می‌گوید که معضل نژادپرستی در جامعه بزرگ‌تر از چیزی است که تصور می‌شود:

-او ادامه می‌دهد که تحقیقات ما نشان می‌دهند که این اتفاقات در مدرسه، جزیی نیستند و اغلب شاگردان بیشتری قربانی می‌شوند، تعداد مواردی که هرگز دیده نمی‌شوند نیز بسیار زیاداست.

کارل لینده ادامه می‌دهد که مدارس بسیاری در سراسرکشور هستند که برنامه‌ای مشخص برای مقابله و پیشگیری از تبعیض و نژادپرستی ندارند. به همین دلیل ناظر عالی دولت در امور تبعیض، ١٥٠ مدرسه را مورد بازرسی قرار داده تا برنامه‌ی آنها برای مقابله با آزار و تبعیض نژادی را بررسی کند. کارل لینده از این دفتر می‌گوید که در بسیاری از مدارس، استفاده از کلمات راسیستی و نژادپرستانه چنان زیاد است که دیگر به امری عادی تبدیل شده و مسولان آن را جدی نمی‌گیرند:

-برخی از واژه‌ها یا رفتارها میان دانش‌آموزان عادی تلقی می‌شوند ولی اگر همین کلمات در مکان‌های دیگری مورد استفاده قرار بگیرند، بسیار نژادپرستانه و آزاردهنده تلقی می‌شوند.

فاطمه ١٦ ساله برای رادیو سوئد تعریف می‌کند که بسیاری از آزارها در مورد او در سر کلاس و درحضور معلمان اتفاق افتاده بدون اینکه مسئولان مدرسه واکنشی نشان دهند. راه حل این معضل در مورد فاطمه این شد که او مدرسه خود را عوض کند. او اکنون در شهر فالون زندگی می‌کند و در آنجا به مدرسه می‌رود. او از بی‌توجهی بزرگترها در مدرسه بسیار گله منداست.

-معلم‌ها این رفتاررا می‌دیدند اما هیچ کاری نمی‌کردند. همین باعث می‌شود که این رفتار عادی بشوند، اگر میبینیم که نژادپرستی در جامعه گسترش پیدا کرده، ریشه آن همین عادی‌سازی و توجه نکردن به رفتارهای کوچک در مدارس است. جهان تحصیل در هفته پیش رو از بازدیدکنندگان خود می‌خواهد که در شبکه‌های اجتماعی، خاطرات و تجربیات خود را در باره‌ی نژادپرستی در مدارس با استفاده از هشتگ

#facebook.com/jahantahsil.team

منتشرکنند تا دیگران نیز از این تجربیات استفاده کنند.


٠١:١٩ - يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٣    /    شماره : ٣٧    /    تعداد نمایش : ١٦٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج