سه شنبه, 28 سپتامبر 2021
به وبسایت تیم دانشجویی جهان تحصیل خوش آمدید. * WWW.JAHANTAHSIL.COM بازدیدکننده عزیز، در نظر داشته باشید که کلیه تعهدات از قبیل انعقاد توافق نامه ها (قراردادها) فقط در صورتی که از ایمیل jahantahsil@gmail.com ارسال شود دارای ارزش است. و هیچ نماینده ای ، با نام جهان تحصیل ،اجازه دریافت مبلغ و انعفاد قرارداد را ندارد.


  چاپ        ارسال به دوست

مقصدی ایده‌آل برای نخبگان و دانشجویان بین‌المللی

آمریکا دیگر مقصدی ایده‌آل برای نخبگان و دانشجویان بین‌المللی نیست

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روند جابجایی بین‌المللی نخبگان و دانشجویان در جهان توسط "رصدخانه مهاجرت ایران" نشان می‌دهد که سهم و جایگاه آمریکا در بازار بین‌المللی جذب افراد مستعد و همچنین دانشجویان بین‌المللی رو به کاهش است. در همین راستا گزارش جدید بلومبرگ ( July ۲۰۱۹)، می‌گوید که آمریکا در رقابت جذب افراد مستعد از کشورهای کانادا، استرالیا و ایرلند عقب افتاده است و دیگر مقصد ایده آل برای کار و زندگی افراد مستعد نیست. در واقع آمریکا که همواره به عنوان قطب اصلی جذب افراد ماهر و مستعد در دنیا شناخته می‌شد، نه تنها دیگر جذابیت سابق را ندارد بلکه در رقابت با دیگر کشورها، این روند را واگذار کرده است.

دو دلیل بر این عقب ماندگی موثر هستند. اول اینکه کشورهای استرالیا و کانادا با بهره‌گیری از سیاست‌های مهاجرتی ویژه از جمله سیستم امتیازی نسبت به آمریکا عملکرد موفق‌تری در گزینش و جذب افراد مستعد دارند (سیاست مهاجرتی استعداد گزینی). دوم اینکه، کشورهایی همانند آمریکا و بریتانیا که تا پیش از این به شکل سنتی مقصد مطلوب مهاجران نخبه بودند و بی آنکه سیاست ویژه‌ای برای جذب این افراد در پیش گیرند، بیشتر توسط خود مهاجران ماهر به عنوان کشور مقصد انتخاب و برگزیده می‌شدند (خود مقصدگزینی مهاجران ماهر).

اما با بروز حوادث و تحولاتی در این کشورها اعم از وقوع برگزیت در انگلیس، روی کار آمدن دولت ترامپ، فرمان منع ویزای مسلمانان و تغییر شرایط سیاسی و اجتماعی داخل آمریکا، مکانیزم خودمقصد گزینی سنتی مهاجران ماهر دیگر مثل سابق عمل نمی‌کند و بسیاری از مهاجران مستعد مقصد خود را از آمریکا و انگلیس به سمت کشورهایی همچون کانادا تغییر داده اند و در این راستا سیاست‌ها و تسهیلات جذاب مهاجرتی این کشورها نیز مزید علت شده‌اند.

این موضوع در گزارش دو ماه پیش انجمن بین المللی NAFSA نیز به نوعی منعکس شده است. گزارش ( NAFSA, May ۲۰۱۹) حاکی از کاهش اقبال دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در آمریکا است. این کاهش اقبال میان دانشجویان ایرانی نیز تا حد قابل توجهی مشاهده می‌شود. بنا بر گزارش NAFSA، سهم ۲۸ درصدی آمریکا به عنوان یکی از بازیگران اصلی در بازار جابجایی بین‌المللی دانشجویان در سال ۲۰۰۱ به ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۸ تقلیل یافته و این سهم عمدتاً توسط کشورهای کانادا، استرالیا، چین و روسیه در حال تصاحب شدن است. در واقع نرخ رشد ثبت نام دانشجویان جدید در آمریکا که در طول یک دهه گذشته همواره مثبت بوده، از سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ (آغاز به کار دولت ترامپ) منفی شده و به نوعی تعداد دانشجویان بین‌المللی در این کشور رو به کاهش است (۳ درصد کاهش در ۲۰۱۷ و ۶.۶ درصد کاهش در ۲۰۱۸).

دلایل متعددی همچون روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا، طولانی شدن فرآیند اخذ ویزای دانشجویی، کاهش میزان استقبال و آمادگی کشور آمریکا برای جذب و پذیرش دانشجویان بین‌المللی و همچنین افزایش خشونت و ناامنی اجتماعی بویژه حملات مسلحانه از جمله عوامل مهم کاهش اقبال دانشجویان بین‌المللی به این کشور عنوان شده است.

اما از طرف دیگر، حضور دانشجویان بین‌المللی برای اقتصاد آمریکا بسیار مهم است چرا که ارزش این بازار در اقتصاد آمریکا حدود ۴۵ میلیارد دلار است و حدود ۵۰۰ هزار شغل مرتبط دانشگاهی در این بخش ایجاد شده است. با کاهش تعداد دانشجویان بین‌المللی در آمریکا، ۵.۵ میلیارد دلار از حجم این بازار کاسته شده و حدود ۴۰ هزار فرصت شغلی نیز از بین رفته است. این موضوع باعث نگرانی و اعتراض مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی آمریکا شده است.


٢١:٣٠ - يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٧٥    /    تعداد نمایش : ٦٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

Flag Counter